Villa Aurora – Skärgårdsatmosfär med en fransk bris

Ett 1,5-våningstimmerhus med fönster med spröjs. Framför huset finns en ljusgrön gräsmatta och i bakgrunden syns en ljusblå himmel.
Timmerhus Villa Aurora

Helenas och Erkkis två stora passioner är havet och den franska stilen. Dessa förenas i Villa Aurora, ett timmerhus som har byggts på en tomt vid stranden.

När bostadsmässan avslutas i augusti byter Helena Miettinen och Erkki Viljakainen hemhamn till Loviisa. En stor livsförändring väntar när det hektiska Helsingfors byts ut mot en idyllisk småstad, där invånarna enligt ryktet hjälper varandra i vardagens sysslor och delar både glädje och sorg. Den som nog gläder sig mest över flytten är den livliga hunden Nano, som har bosatt sig i Finland efter att ha kommit från Spanien. Han får springa fritt i sin egen trädgård istället för att vara instängd inom de fyra väggarna i en stadslägenhet. Trädgården och utsikten från det nya hemmet är förtjusande. Man tröttnar aldrig på att beundra havslandskapet. Det finns gott om det i Helenas och Erkkis framtida hem, både bakom husets alla fönster och i det eleganta orangeriet på bakgården där man kan sitta på kvällarna.

Vardagsrummet i timmerhuset med en mysig hörnsoffa. I vardagsrummet ligger en vit och elegant långhårig matta. Mellan vardagsrummet och entrén finns en dubbel sidorad öppen spis.
Man ville ha ett rymligt, sammanhängande utrymme på nedervåningen i Villa Aurora. De stora fönstren öppnar upp utsikten mot den egna stranden och havet.

Paret har under årens lopp lärt känna Östersjöns alla hörn. Båten har varit deras rörliga sommarstuga, där de tillbringat all sin fritid. Erkki har också arbetat till sjöss och tillbringat långa perioder utan att känna marken under fötterna. När de fick höra talas om bostadsmässan i Loviisa blev Helena och Erkki snabbt intresserade av att bygga ett mässhus. Den lilla staden i östra Uusimaa var redan lite bekant genom en vänfamilj. De hade köpt ett gammalt hus där, där Helena och Erkki ibland var på besök.

Mässprojektet kom igång med en stor tomt vid stranden. Den hörntomt som paret köpt är hela 1590 kvadratmeter stor. Marken sluttar från klippan vid vägen mot stranden. På andra sidan viken syns Loviisas centrum med sin ståtliga kyrka i rött tegel.

I bildkollaget till vänster syns sovrummet, där man genom de smala fönstren har utsikt över havet. Till höger sitter Helena, Erkki och hunden Nano i vardagsrummet.
Interiören i Villa Aurora är en blandning av nytt och gammalt. Det mysiga sovrummet på övervåningen erbjuder en lugn plats att koppla av på. Helena, Eki och hunden Nano flyttar till Loviisa efter mässan.

Det nya hemmet har fått namnet Villa Aurora efter Helenas dotter Maria Aurora. Besökarna på mässan fick se en annan Aurora också; i en gammal oljemålning som hänger på väggen i vardagsrummet framträder Helenas farfars hustru Selma Aurora som modell.

Redaktionens omdöme: Ett exceptionellt hemtrevligt mässhus, vars interiör speglar den återväckta populariteten för överflöd och klassisk skönhet. Det smala timmerhuset har intressanta former och en mycket lyckad planlösning.

Ingen yta går till spillo

Ett 1,5-vånings timmerhus med fönster med spröjs. Framför huset finns en ljusgrön gräsmatta och i bakgrunden syns en ljusblå himmel.
Man ville ge Villa Aurora en skärgårdskänsla med en fransk twist. Det hemtrevliga timmerhuset passar väl in på tomten vid havet.

Utgångspunkten för husets planering var en skärgårdsinspirerad, rutfönsterförsedd tvåvåningsbyggnad som ser elegant ut från alla håll. Arkitektens uppgift var att se till att det inte fanns en enda onödig kvadratmeter i planlösningen. Inte en meter till korridorer och inte en enda onödig vrå.

I enlighet med dagens ansvarsfulla byggande ville man ha utrymme efter verkligt behov, inte överdrivna kvadratmeter. 124 kvadratmeter bostadsyta garanterar två personer ett bekvämt boende, och underhållet av hemmet kräver varken orimlig omsorg eller orimliga kostnader. I Helenas och Erkkis nya hem finns två sovrum på övervåningen och mellan dem ligger en ljus övre hall. Det andra rummet används som arbetsrum och gästrum. Bottenvåningen är ett rymligt sällskapsutrymme där vardagsrum, matplats och kök bildar en funktionell helhet. Bastudelen ligger i den ände som vetter mot stranden, där det också finns en inglasad terrass. Till helheten hör också ett separat garage i samma stil som huset.

I bildkollaget till vänster syns en spiraltrappa upp till övervåningen samt en charmigt formad, svängd röd byrå. Till höger syns köket med moderna, vita lampor.
Helena och Eki ville ha en utrymmesbesparande spiraltrappa i sitt hem. En specialitet i köket är en flyttbar köksö.

Det behövdes ingen diskussion om husets konstruktionsdetaljer. Varken Helena eller Erkki såg något bättre alternativ än ett timmerhus. Man visste att de helt träbaserade, andningsbara väggarna var ekologiska och utmärkta för boendekomforten. Kuusamo Timmerhus valdes snabbt ut som samarbetspartner för mässprojektet. Av nyfikenhet reste Helena och Erkki till Kuusamo för att bekanta sig med tillverkningsmetoden för sitt framtida hem. Villa Aurora är byggd av sättningsfritt granlamelltimmer.

Timmerhuset är i sig självt hemtrevligt tack vare sina levande väggar. När även interiören representerar klassisk skönhet är Helenas och Erkkis skapelse ett av bostadsmässans mest hemtrevliga objekt. När dessutom spiraltrappan som leder upp till övervåningen ger ifrån sig ett hemtrevligt ljud är stämningen perfekt.

Kök, vardagsrum och matplats bildar ett enhetligt öppet utrymme, vars ljushet framhävs av de vita och ljusa färgerna som används där.
I Villa Aurora har man lagt särskild vikt vid olika belysningsarmaturer. På nedervåningen fungerar Bloom-armaturerna på köksön och Big Bang-armaturen i vardagsrummet som blickfång.

Innerväggarna har ljusats upp något med två lager vax. Utvändigt har huset ytbehandlats med Virtasen fyrfärgsmålning i nyansen Jurmo. Vid valet av alla byggmaterial har man lagt vikt vid naturlighet. Alla produkter som innehåller plast har undvikits, med undantag för de två lamporna på nedervåningen. Till köket köptes ljusa Puustelli-skåp med dörrar av björkfanér.

Projektet kom igång i tid och husets slutfinish behövde inte göras i all hast, som är fallet med många mässobjekt. Det syns på slutresultatet, som enligt Helena och Erkki blev bättre än man hade förväntat sig i förväg.

Interiören sköttes av en ”starkt trio”

Helena tycker att alla borde ha ett franskt slott som hem. I väntan på det ville hon att det nya hemmet i Loviisa skulle hylla den franska stilen. Det syns i många detaljer och i interiörens mångfacetterade uttryck. Helena vill kombinera nytt och gammalt, modern design och vintage. Helhetsinredningen är rik och klassiskt vacker. Man har strävat efter skönhet även i badrummen. Där lyser mässingsarmaturer och möbelknoppar av dekorativ elegans.

Särskilt belysningen sticker ut. Ovanför köksön finns en Bloom-lampa från Ligne Roset tillverkad av skumplast och vid soffgruppen hänger en Big Bang-lampa från Foscarini, sammansatt av plastskivor. Den klassiska skönheten representeras av den mångfärgade kristallkronan från Murano som finns i hallen. Den köpte Helena när hon var i Venedig för länge sedan.

Badrummet på övervåningen andas spa-atmosfär. Det är utrustat med badkar, dusch samt två handfat. Vattenarmaturerna är guldfärgade.
Man ville skapa en lyxig atmosfär i badrummet på övervåningen mitt i vardagen.

Villa Aurora framstår på mässan som det perfekta framtida hemmet för Helena och Erkki. Interiören har skapats av Helena tillsammans med dottern Maria Aurora Pennanen, som studerar till inredningsarkitekt, och den professionella inredaren Henna Räisänen från Onni Interiors. Samarbetet mellan detta ”starka trio” var fruktbart.

När man besöker Villa Aurora är det värt att lägga märke till den värmelagrande eldstaden. Den är placerad centralt i sällskapsytorna med två glasluckor. En effektiv eldstad är ett klokt val för varje hem.

Artikeln publicerades först i tidningen Uusi Koti 4/2023. Artikeln är skriven av Jorma Välimaa och fotograferad av Hans Koistinen.

Se fler bilder av Villa Aurora:

Bostadsmässor Kundupplevelse Referensprojekt

Läs även

  • Kundberättelse
  • Kundberättelse
    Ett imponerande timmerhus med pulpettak. Huset är behandlat i ljusbrunt och har dessutom svarta detaljer.
  • Kundberättelse
    Det svarta, tvåvåningshuset Nuuna är en imponerande syn. Det sadeltak som reser sig på byggnadens framsida är en imponerande syn.

    I herrens hage

  • Visa alla blogginlägg
    Tillbaka till toppen