Under uppförandet av husstommen kändes det som om det hela tiden hände mycket och gick fort. Ett ögonblick slog det mig: oj, snart värmer vi bastun. Feltänkt. Bastuugnen hade ännu inte ens kommit till tomten, trots att det redan hade gått ett halvår sedan stommen restes. När det gäller inomhusarbetet gäller det att orka, orka – jobba, jobba.
När stommen stod på plats monterades fönstren. Lyckligtvis ingick arbetet i uppförandekontraktet. Fönstren var större än jag hade föreställt mig och det krävdes flera män för att få de tunga fönstren på plats. Därefter tätades fönsterkarmarna med polyuretanskum, fönstrens övre delar med ekovill och till sist drogs ytterligare en ångspärrtejp över. Min man skötte fönstertätningarna själv, liksom snickararbetet på fönsterkarmarna på utsidan.

Tätningarna på plats
Vi var särskilt noga med att det inte skulle finnas några springor i taket och att ull inte skulle tränga in i huset via ventilationen. Vi lät ”Better Pipe” tillverka ventilationskanalerna som en del av VVS-avtalet för att undvika hål från häftklamrar och eventuella sprickor i ventilationsrören. Better Pipes kanaler är färdigisolerade. Taket försågs med Ekovillas luftspärrpapper som ingick i leveransen, och därefter gjorde våra snickare reglarna för innertaket.
Gjutning, isolering och trötthet
När golvvärmerören hade installerats i golvet kunde vi gjuta golvet. Efter golvgjutningen installerades luftspärrpapper och Ekovilla blåstes in i takstolen. Kanske var golvgjutningen återigen ett konkret steg, då det kändes som att arbetet återigen gick framåt.

Hösten gick åt till att min man sysselsatte sig med bygget och jag körde barnen till träningarna på kvällarna och lagade mat till byggarbetaren. Nu känns det som en helt ”förgången” tid, men det hade sina egna mönster och jag måste erkänna att det ibland var lite tröttsamt, för oss båda.
Tuijahäcken växer
För att arbetet inte skulle ta slut i slutet av sommaren bestämde vi oss för att fortsätta med trädgårdsarbetet innan snön kom. Detta underlättades av en lång och varm höst. Vi ville att gräsmattan skulle växa och att tujahäcken också skulle komma igång. Vi lyckades få tag på hantverkare som asfalterade framgården och vi fick stenläggning gjord runt sockeln och runt bakre terrassen. Vår snickare snickrade fina trappor åt oss och vi sågade i vår tur brädor gång på gång så att de passade inom räckhåll för hans cirkelsåg.

När det gäller byggarbetet har jag själv utmärkt mig i två uppgifter, nämligen att bära brädor och ytbehandla timmer. Visst har jag också städat lite på kvällarna ibland. Men det har mestadels min man skött.
Funderingar kring ytbehandlingar
Ytor, det är ju det som intresserar oss kvinnor mest, och vi har verkligen funderat på dem, bläddrat på sociala medier och smekt dem i butikerna långt innan det var dags att välja. Och ändå, när det väl är dags att välja, blir det spännande och bråttom när snickaren ringer och säger att takpanelerna behövs nu.
Jag tog hjälp av K-Raudas kostnadsfria färgkonsultation, som visat sig vara bra i mitt förra renoveringsprojekt. Konsulten var dessutom samma som i det förra projektet.
Vi gjorde en plan utifrån mina idéer på ungefär en timme eller två. Jag hade ganska tydliga tankar om en vit helhetskänsla, som främst skulle återkomma i mellanväggarna och takpanelen. Nyanser av vitt är ju en helt egen konstform när innerdörrar, kök, fönsterkarmar och altandörrar alla är vita och alla lite olika vita, naturligtvis. Jag litade här på en professionells åsikt om vilka vita nyanser som borde användas på väggarna för att slutresultatet skulle bli harmoniskt, och även provbitarna som placerades bredvid de behandlade timmerstockarna gav en fingervisning om kompatibiliteten.
Till slut, mitt i julstressen och tröttheten, lyckades jag ändå släpa fyra burkar med fel nyans av vit färg till byggarbetsplatsen, varefter det fälldes några tårar, och sedan fortsatte vi igen.

Som färg valde vi produkter som uppfyllde kraven för en allergivänlig familj, och jag fick ett tips från K-Rauta att använda Cellon Feel-färg. Jag försökte hitta ett naturvaxbaserad trävax och fastnade för Osmo Color. Trots det utförde jag all ytbehandling av timmerväggarna med en ordentlig andningsmask på ansiktet.
Jag hade provat många olika vaxnyanser innan jag bestämde mig för vilket vax och vilken färg jag skulle använda. Det var först nu som vi insåg att trä verkligen har ett eget liv. En timmerbit som en stund har njutit av solljuset utan skydd ser faktiskt lite annorlunda ut med samma vaxbehandling som en granpanel som har tagits in ur frysen. Om man är riktigt noga med nyanserna måste man vara på tårna här och skydda stommens insida så fort den är uppställd. Ett annat alternativ är att slipa ytan före behandlingen.

Mot ett nytt hem
Kanske börjar det kännas som att detta projekt närmar sig sitt slut nu när innerväggarna är uppsatta och målade. Det skymtar i horisonten, bara några bastubänkar och parkettgolv kvar att lägga. Om allt går som på film firar vi inflyttningsfest i Kultsi nästa sommar. Om inte nästa sommar, så någon annan sommar. Men de kommer, det är helt säkert.


Följ oss även på Instagram: @timmerhus_kultsi
Taija
Familjen bygger ett modernt timmerhus från Kuusamo Timmerhus i Mellersta Finland utifrån egna ritningar. Blogginlägg om byggnadens olika faser publiceras. Du kan också följa bygget på Instagram.
Läs författarens övriga blogginlägg:
-
Gästskribent
-
Gästskribent
-
Gästskribent
-
Gästskribent